Region Kotliny Jeleniogórskiej, Wycieczki fakultatywne


INFORMACJA O REGIONIE

Trudno o drugie takie miejsce na mapie. Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska tętnią tysiącletnią historią trzech narodów i wielu kultur. To kraina owiana wieloma legendami i tajemnicami: Bolesław Krzywousty – założyciel Jeleniej Góry, okrutna Kunegunda władająca zamkiem Chojnik i wreszcie tajemnicza postać Ducha Gór, niekwestionowanego władcy Karkonoszy, a według niektórych znawców tematu był to również legendarny Gandalf – biały mag z historii o Władcy Pierścieni. Na domiar tego wszędzie widać tajemne znaki pozostawione przez Walonów, poszukiwaczy skarbów i tajemnice zielarzy szukających panaceum na wieczną młodość. Dobre źródła, żywa woda, kolorowe jeziorka. Tajemnice i dziwy mnożą się w całym regionie. Można rzec, że Karkonosze to kraina legend.


Wszystkie informacje pochodzą z naszego serwisu www.karkonosz.pl


DUCH GÓR WŁADCA KARKONOSZY
Czesi zwą go Krkonos. Niemcy Rübezahl, a Polacy Rzepiórem lub Karkonoszem. Niektórzy zwą go też Liczyrzepą, ale biada im, bowiem imię to jest wielce obraźliwe dla Ducha Gór, który może się srodze zemścić. Doświadczył tego pewien szewc z Lubawki, który…(więcej)


DOLINA ZAMKÓW I OGRODÓW
Kotlina Jeleniogórska nie bez powodu nazywana jest Doliną Zamków i Ogrodów a przez wielu porównywana do regionu Zamków nad Loarą. Bo Kotlina Jeleniogórska do dziś pełna jest śladów wspaniałej przeszłości, dużą ilością zamków, pałaców i parków, których w sumie jest aż…(więcej)


WĘDRÓWKA PO JELENIOGÓRSKIEJ STARÓWCE
Wycieczkę po zabytkowej Jeleniej Górze najlepiej rozpocząć od rynku. Wzniesione wokół niego kamienice tylko fasady mają barokowe. W latach 40 i 50-tych XX wieku budynki popadły w ruinę. Jednak nie wydano decyzji o ich wyburzeniu, lecz o przebudowaniu, co w tamtych czasach nie było…(więcej)


SPACER PO CIEPLICKIM ZDROJU
Spacer po cieplickich zdrojach najwygodniej rozpocząć w centrum od Placu Piastowskiego, gdzie stoi Pałac Schaffgotchów (1784-88). Budowlę wzniesiono na miejscu poprzedniej siedziby rodu, która spłonęła podczas wielkiego pożaru. Nad wejściem do tego pięknego, klasycystycznego...(więcej)


Wypoczynek w Szklarskiej Porębie i Karkonoszach
Karkonosze wraz ze Szklarską Poręba oferują ogromną bazę noclegów w przepięknych okolicach. Mamy do wyboru dużą liczbę Hoteli, Pensjonatów, Kwater, Apartamentów. Bazy noclegowe są prowadzone przez różne portale m.in. www.karkonosz.pl